עשוי לעניין אותך גם

השאירו מספר פרטים ויועץ השקעות יחזור אליכם בהקדם

איך שינתה ממשלת ישראל את החוק והפכה את הקרקעות הפרטיות לאפיק בטוח ומשתלם למשקיעי הנדל״ן?

השקעות בקרקעות פרטיות סבלו מפסימיות והססנות מצד המשקיעים הישראלים. אבל שינוי החוק והנהלים שמחייבים חובת גילוי נאות לגבי עתיד הקרקע – הפכו את ההשקעה בקרקעות לאופציית השקעת נדל״ן מניבה ובטוחה "בחסות המדינה". כך תנצלו את זה כבר ב 2019.

(שנה גודל)

עד היום ישראלים שהצליחו לחסוך סכום צנוע של כ-130 אלף שקלים, לא באמת היו יכולים לעשות איתו הרבה. בטח ובטח שלא להשקיע אותו בנדל"ן בנוי בישראל שידוע ברף כניסה גבוה במיוחד – של מינימום כמה מאות אלפי שקלים ואפילו מיליונים.

האלטרנטיבה הנדל"נית היחידה שעמדה לרשות אותם משקיעים הייתה השקעה בקרקע. קרקע שביום מן הימים תופשר, לאחר מכן ייבנה עליה נכס (לצרכי מסחר או מגורים) ואז – המשקיע סוף סוף יוכל לממש את ההשקעה ולהרוויח ממנה.

אבל גם כאן המשקיעים נתקלו בבעיה – הם חששו לשים את הכסף שלהם על קרקעות שתאריך ההפשרה שלהן היה מעורפל, ותאריך תחילת הבנייה לא נראה באופק הקרוב.

משמעות של השקעה כזו הייתה יכולה להיות הרת גורל עבור אותם משקיעים: במקום שהכסף יעבוד עבורם – הוא יכול היה "לשכב על הרצפה" במשך תקופות ארוכות, לעיתים גם 20 ו-30 שנים.

מי שכבר השקיע בקרקע בטוחה, הרוויח בגדול

מבט קצר על קרקעות לדוגמא מראה מגמה ברורה: מי שרכש קרקע באחד האזורים האטרקטיביים בשנים האחרונות נהנה מעליית ערך אדירה.

עליית מחירי הקרקעות לאורך חמש השנים האחרונות

שינוי של 180 מעלות בכל מה שקשור לסחבת הבירוקרטית סביב הפשרת הבנייה בקרקעות פרטיות

בניגוד לרוכשי הדירות שחווים בשנים האחרונות עליות מחירים דרמטיות ונטל הולך ומתגבר של מסים – דווקא רוכשי הקרקעות שמשכילים להשתמש בקרקע ככלי פיננסי למינוף הכסף – זוכים לאחרונה לתמריצים בדמות מהפך חקיקתי שמסיר תהליכים בירוקרטיים, מאיץ הפשרת קרקעות פרטיות (חוק הותמ"ל) ותקנים (תקן 22) המסדירים את השוק ומאפשרים ביתר קלות להבחין בין השקעה טובה להשקעה פחות טובה.

חוק הותמ"ל (הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור) – מטרתו היא קידום יעיל ומהיר של תכניות בנייה לדיור במתחמים שהוכרזו על ידי הממשלה כמתחמים מועדפים לדיור.

המשמעות של שטח שאושר ע"י הותמ"ל היא אחת: האצה משמעותית של הפשרת הקרקע הספציפית ע"י קביעת פרק זמן מקסימלי של שנה ושמונה חודשים.

תקן 22 – תקן זה קובע כללים לגילוי נאות של מידע אודות סיכויי הפשרת הקרקע. את הבדיקה מבצע שמאי ממשלתי אובייקטיבי שבוחן לעומק את הקרקע הרלוונטית ובסיום הבדיקה מפרסם חוות דעת חד-משמעית ושקופה שכוללת את הזמן הצפוי להפשרת הקרקע.

המשמעות של תקן 22 עבור המשקיעים היא אחת: שקיפות מלאה שחושפת מולם את כל "הקלפים". מה שלא היה קיים בעבר.

קרקע מסחרית במחיר של חצי חדר במרכז –  לאחר שינוי התקנים וריענון הנהלים, התחילו לצוץ פרסומות על קרקעות להשקעה כמו פטריות אחרי הגשם. המחירים מפתיעים, ההבטחות גדולות, אבל חשוב לשים לב, לא כל קרקע פנויה למכירה שתתקלו בה במודעה או בשלט – היא בהכרח קרקע כדאית להשקעה. איך תדעו אם מדובר בקרקע כדאית או לא?

  • בדקו שהקרקע היא פרטית ולא אדמת מנהל. קרקעות פרטיות, שמהוות רק 7% מהקרקעות בארץ, נסחרות באופן פשוט יחסית ואין עליהן הגבלה של מכירה ואישורים כמו על קרקעות מנהל.
  • בדקו שהקרקע ממוקמת בקרבת שכונת מגורים, ושיש לה ייעוד ספציפי וברור.
  • וודאו שהקרקע עברה או נמצאת בהליכים של הותמ"ל ו/או תקן 22.

למרבה הצער, אין היום הרבה קרקעות בישראל שניתן לומר בוודאות שמקיימות את מרבית הקריטריונים ולכן כדאיות בהשקעה. אבל כן הצלחנו למצוא מספר חלקות כאלו, בעיקר באזור אשדוד, ראש העין וחדרה.

השמאי הממשלתי העניק לקרקע בחדרה צפי להפשרה של בין שנתיים לארבע שנים.

אחת הבולטות שבהן היא הקרקע הפרטית שבשכונת בית אליעזר שבחדרה, שצפוי להיבנות עליה רובע מסחרי. מדובר בקרקע שהותמ"ל הודיעו בשולחן עגול ב-2017 שהם מתחילים הליך של בדיקה בקרקע הספציפית, ובאתר הממשלתי של הותמ"ל – מופיעה החלקה בבית אליעזר שבחדרה תחת שטחים מוכרזים. כמו כן, לקרקע קיים תקן 22 שבו השמאי הממשלתי העניק צפי להפשרה של בין שנתיים לארבע שנים. צפי נמוך לכל הדעות.

35 אלף דולר. זה כל מה שאתם צריכים כדי להשקיע בקרקעות אטרקטיביות שעומדות בקריטריונים של החוקים החדשים. אם תמהרו, 2019 הולכת להיות שנת הנדל״ן שלכם

לתיאום פגישה בנושא הזדמנויות השקעה בקרקע מניבה החל מ-35 אלף דולר

השאר מספר פרטים וניצור איתך קשר בהקדם:

* הקרקע אינה זמינה לבניה מידית